Web Sitesi Nedir?

web sitesi nedir

İletişim çağında olmamız ve gelişen teknoloji çağı ile birlikte online platformlara olan güven ve kullanım oranı ciddi bir şekilde tüm dünyada artmıştır. Online platformlarda insanların sürekli olarak gezinmesi bir çok mağazanın, firmanın ve esnafların dahi artık çevrimiçi ortamlarda satış yapmaya iteklemiştir. Bir esnafın bile internet sitesi yaptırarak insanların internet üzerinden arama yaparak web sitelerine erişmelerini kolaylaştırmak istemesi insanların internetten gelecek olan potansiyel müşterilere olan güvenini de göstermektedir. Web sitesi durumuna ticaret dışında değil insanlar kişisel blog olarak da yazı yazmak istemektedirler ve bu durum ile orantılı olarak web sitesi nasıl yapılır sorularını kafalarında cevap aramaktadırlar.

Web Sitesi Nasıl Açılır? Web Sitesi Kurulumu İlk Adımlar

Bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız ilk aşamada web sitenizin bir adını belirlemeniz gerekmektedir. Web siteniz için beğendiğiniz adı internet üzerinde aratarak daha önce birinin satın alıp almadığını da öğrendikten sonra sizler için uygun alan ismi satın alarak ilk işe başlamalıyız. Arama motorlarına “alan adı, domain” gibi kelimeleri yazarak ülkemizde bir çok bu hizmeti veren ajanslardan birinden beğendiğiniz ismi satın alabilirsiniz. Sonrasında ise sitemizi barındırmamız gereken bir server bulunmaktadır. Sitemizin dosyalarını, yazılarını, arşivlerini ve gelebilecek kötü yazılım deneyimlerine karşın sitemizi barındırma hizmeti (hosting) satın almamız gerekmektedir. Bu iki noktada yıllık ödeyeceğiniz rakamlar ortalama piyasa rakamları eş değer alındığında 150-250TL arası gibi bir miktara denk gelmektedir.

İlk aşamaları tamamladıktan sonra sitemiz için bir alt yapı seçmemiz gerekmektedir. Hiç bir kodlama ve tasarım bilgisi bilmeyen kullanıcılar için WordPress’in tam sizlere göre olduğunu söyleyebilirim. Milyonlarca hazır kodlama tasarımların yer aldığı bu alt yapıyı kullanarak sitelerinizi kolay bir şekilde arama motorlarında çıkartabilir ve ek bir masraf yapmak zorunda kalmazsınız. Web sitesi kurulumunun ilk adımlarını gerekli bloglardan ve Youtube üzerinde yayın yapan yayıncılardan izleyerek geri kalan aşamaları tamamlayabilir ve cüzi miktarlara kendi internet sitenizi hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternete dair fazla merakı olmayan ve kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kullanıcılar ise web site yaptırma işlemlerinde kurumsal ajans ve şirketlerle çalışmalıdır. İşinizi internet ortamına taşıyacak iseniz ki kesinlikle profesyonel, işin ehli uzmanlara işi teslim etmeniz güvenle önerilmektedir. Web siteniz sizlerin online platformlarda ki dış görünüşünüzdür.

Web sitesi yaptırırken ki aşamalarda çalışacağınız ajansların, şirketlerin geçmişini kesinlikle incelemeniz gerekmektedir. Günümüzde artan ajans ve şirketlerin internet ortamında bilgiye sahip olmayan müşterilerini hazır kodlama temaları yurt dışı gibi yerlerde satış yapılan envato tarzı yerlerden satın alarak müşterilerine tamamen sizler için hazırlandı denilenerek büyük yatırımlarına konmaktadır. Web sitesi yaptırma işi verilen ajanslar ve kurumsal şirketlerin muhakkak daha önce ki çalışmalarına göz atmalı ve fikir sahibi edinmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir